Rýma, nachlazení a kašel v těhotenství

nachlazení v těhotenství
Mgr. Tereza Čámská

Obyčejná rýma, nachlazení a kašel, když se u člověka objeví, jsou často nepříjemnými společníky v běžném životě, ale dají se díky mnoha léčivým přípravkům téměř snadno vyléčit. Horší to je bohužel v těhotenství, kdy by si měla nastávající maminka vystačit s pár přírodními produkty, homeopatií a obyčejným paracetamolem. Ale jelikož i zde platí heslo: „Věř a víra Tvá Tě uzdraví!“ není třeba propadat panice a raději všemu věnovat více času a nemoc především vyležet.

Jak je to s léčenou a neléčenou rýmou?

Stejně se říká, že neléčená rýma trvá týden a ta léčená 7 dní, jen ji musíme „přežít“ s pocitem ucpaného nosu. Dlouhodobého užívání nosních sprejů, které nám sníží otok nosní sliznice a lépe se nám tudíž dýchá, bychom se měly v těhotenství vyvarovat. Ale když bude nejhůř, krátkodobé užití těchto léčivých přípravků většinou plod nijak neohrozí, jen je třeba vybrat v lékárně ten správný. K tomu je dobré používat během chladných měsíců spreje s mořskou či minerální vodou. Tyto přípravky také často zvládnou nos uvolnit, pročistí ho a jsou dobré i preventivně, jelikož brání vniku a usazování virů a bakterií a tedy nákaze jako takové. Jako prevence chřipky se doporučuje každodenní proplachování nosu solným roztokem, který si snadno připravíme i doma rozpuštěním čajové lžičky soli v půl litru vody. Důležité je též vlhčení  místnosti během spánku buď zvlhčovačem, či mokrou plenou položenou na topení, vhodné je každodenní řádné vyvětrání místnosti, samozřejmě pouze v příznivých rozptylových podmínkách.

Pozor na teplotu nad 38°C

Rýma bývá často věrným společníkem nachlazení, které je potřeba vyležet a vypotit.  Důležitý je dostatečný přísun tekutin, pozor však na bylinné čaje. Některé v těhotenství nejsou moc vhodné, vše je lepší dle stavu konzultovat přímo v lékárně. Říká se, že bylinky jsou přírodní a proto neškodí. Ale to je jenom pověra. Stačí si uvědomit, kolik jedovatých rostlin se v přírodě běžně vyskytuje. Proto je na místě obezřetnost. Vitamin C je u akutního nachlazení prospěšný, denní dávka by však neměla překročit 500 mg. Můžeme také sáhnout po přípravcích s echinaceou (ve vhodné bezalkoholové formě), která pozitivně ovlivňuje léčbu. Teplotu snižujeme pouze léky s paracetamolem. Vyskytuje-li se i přes podání léků teplota nad 38 °C, je třeba vyhledat lékaře. Dlouhodobé zvýšení nad tuto hranici může být pro plod nebezpečné.

Jak při samotné rýmě, tak i při nachlazení můžeme volit jako alternativu homeopatickou léčbu, která je mnohdy velmi účinná (musíme jí však věřit) a je dobrá také jako prevence onemocnění (v dávkování jednou týdně). Bez obav můžeme homeopatika užívat po celou dobu těhotenství.

Kašel je nepříjemný, ale léčit ho můžeme i v těhotenství

Kašel bývá snad nejhorším parťákem všech těchto nemocí, neboť mnohdy hodně vysiluje a neumožňuje kvalitní spánek a odpočinek. Může být suchý bez vykašlávání hlenu nebo vlhký s hlenem. K tlumení kašle se používají v těhotenství látky s dextromethorfanem. Ve II. a III. trimestru můžeme sáhnout také po přípravcích s butamirátem.

Na zlepšení odkašlávání můžeme sáhnout po bylinných sirupech s jitrocelem, mateřídouškou a lípou, při silném zahlenění představuje poměrně bezpečnou variantu léčby podávání acetylcysteinu. Krátkodobě lze užívat i ambroxol. Zde je zvlášť důležitý dostatečný přísun tekutin, aby se hlen dobře rozpustil a snadněji šel vykašlat (např. jitrocelový, lipový či mateřídouškový čaj je zde více než vhodný). Opět můžeme volit i homeopatickou léčbu.

Jednoznačně bezpečné bylinky v těhotenství jsou zázvor, meduňka, mateřídouška, máta, lípa a jitrocel.

Závěrem přeji všem budoucím maminkám i ostatním čtenářům, aby se jim viry a bakterie vyhnuly velkým obloukem a blížící se zimní období prožili co nespokojeněji.

Mgr. Tereza Čámská

RGB

Zajímá Tě nějaké téma ohledně zdraví nejen dětí, který na blogu není? Napiš nám, máme rády nové podněty k tvorbě článků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *