Teplota a horečka

teplota a horečka
Mgr. Petra Vávrová

Změny tělesné teploty bývají pro rodiče prvním signálem o tom, že je zdraví dítěte ohroženo. Nemoc dítěte je pro rodiče zdrojem starostí, které mohou být ale utlumeny znalostmi o příčinách vzniku a léčení nemocí.

Normální tělesná teplota měřená v podpaždí kolísá mezi 35,8 – 37,0°C, v závislosti na aktivitě, stavu organismu, teplotě okolí a oblečení měřeného. Jde o tzv. teplotu slupky, částí těla, jejichž tělesná teplota se mění vlivem okolí. Vnitřní teplota těla je proti tomu relativně konstantní, pohybuje se mezi 39 – 40°C, této teplotě se nejvíce blíží teplota měřená v konečníku.

Stavy spojené se změnou tělesné teploty

Přehřátí (Hypertermie)

K přehřátí může dojít při velké fyzické zátěži a dlouhém pobytu v horkém prostředí. V takovéto situaci nemají mechanismy zajišťující termoregulaci kapacitu pro zvládnutí situace. K těmto situacím se řadí úpal a úžeh.

Horečka

Horečka je reakce organismu na změněné nastavení centra pro regulaci tělesné teploty. Příčinou bývají poškození mozku, aktivace imunitního systému při virovém nebo bakteriálním onemocnění. Zvýšená teplota má příznivý vliv na tvorbu protilátek a urychluje reakci imunitního systému na infekci. Proto horečku nepotlačujte, pokud není příliš vysoká, netrvá dlouho a není příliš vyčerpávající. Velmi vysoké horečky ohrožují dítě vyčerpáním jeho energetických zdrojů, dehydratací a šokem.

Podchlazení

Podchlazení nastává u poklesu vnitřní teploty těla pod 35°C a projevuje se třesavkou, zvýšením tepu srdce. Při snížení teploty pod 30°C může pacient upadnout do bezvědomí.

Správné postupy při měření teploty

V dnešní době existuje nepřeberné množství teploměrů digitálních, s tekutým kovem, pro měření v podpaždí, ústech, konečníku, uchu a na čele. Nejpřesnější způsoby, jak měřit teplotu dítěti jsou měření teploty v ústech a konečníku. I když jsou v dnešní době teploměry, které měří teplotu velmi pohodlně a rychle v uchu nebo na čele, jsou méně přesné, zejména při použití u dětí mladších než 3 měsíce.

Pro měření v konečníku je nutno teploměr potřít vazelínou a jemně zasunout do konečníku, u digitálních teploměrů vyčkáme do zvukového signálu a u skleněného měříme, dokud stoupá kapilára kovu po stupnici, přibližně 1 až 2 minuty. Takto naměřená teplota je přibližně o 0,5°C vyšší než teplota naměřená v podpaždí – tj. normální teplota naměřená v konečníku je až 37,5 °C

Při měření v ústech vložíme teploměr pod jazyk na dobu 3 minut. Tato teplota je přibližně o 0,2 – 0,3°C vyšší než teplota v podpaždí. Tento způsob měření je nejspolehlivější i pro dospělé. Nedoporučujeme k měření používat teploměry v šidítku pro jejich nízkou přesnost.

Při měření teploty v podpaždí zasuneme teploměr do podpažní jamky, přitiskneme paži k trupu a měříme po dobu 5 minut. Tuto dobu doporučujeme i u teploměrů digitálních.

Pro měření teploty v uchu a na čele je nejvhodnější infračervený teploměr, u kterého se řídíme pokyny výrobce.

Jak postupovat v léčbě horečky

Mírně zvýšenou teplotu (37,5°C v podpaždí, 38°C v konečníku) nesnižujeme pomocí léčiv. Při této teplotě se aktivuje imunitní systém k boji proti infekci. Pro organismus jde o zvýšenou zátěž, proto je nutný klidový režim, zvýšený příjem tekutin a další sledování vývoje.

U teplot vyšších než 38 – 38,5°C je nutné dítěti podat léčiva na snížení horečky. Pro děti jsou vhodné přípravky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu ve formě sirupu, čípků a tablet.

Správnou dávku vypočítáme podle hmotnosti dítěte. Doporučená dávka ibuprofenu je 5 mg na kg váhy dítěte, rozestup mezi jednotlivými dávkami by měl být min. 4 až 6 hodin. U horečky vyšší než 39 °C podáváme 10mg/kg, s rozestupem min. 6-8 hodin. Např. u dítěte s hmotností 10 kg podáváme 50 mg 4-6krát denně, u teploty nad 39°C podáváme 100 mg 3-4krát denně.

Doporučená dávka paracetamolu pro děti mladší než 12 let je 10 – 15 mg na kg váhy dítěte, maximálně 4-5krát denně. Rozestup mezi jednotlivými dávkami je podle typu přípravku alespoň 4 až 6 hodin. Např. u dítěte s hmotností 10 kg podáváme 100 – 150 mg po 4 hodinách maximálně 4krát denně.

Tyto dávky jsou doporučené u samoléčby horečky, v případě předepsání léku lékařem může být dávkování rozdílné.

POZOR tyto účinné látky se prodávají pod různými firemními názvy, nikdy nekombinujte více přípravků se stejnou účinnou látkou, riskujete předávkování dítěte.

Nikdy dětem nepodávejte přípravky s kyselinou acetylsalicylovou.

Některé maminky preferují homeopatickou léčbu. Vzhledem k tomu, že někteří jedinci na tento typ léčby nereagují a účinek homeopatik nebyl vědecky prokázán, doporučujeme mít v tomto případě po ruce pro jistotu i léky „klasické.

Kromě podání léčiv může zkusit i jiné metody. Zábaly – vlhkou vlažnou osuškou zabalíme dítěti hrudník a břicho. Přikládání ledu na oblast třísel – dvě kostky ledu v sáčku zabalíme do ručníku a přiložíme do oblasti třísel. Sprchování – dítě sprchujeme vlažnou vodou po dobu dvou minut.

Kdy je nutné navštívit lékaře?

  • pokud nedojde ke zlepšení do 3 dnů u větších dětí a do 1 dne u kojenců
  • když je dítě mladší než 6 měsíců (pokud nejde o předpokládanou mírnou horečku jako reakci po očkování)
  • jde dítě s oslabenou imunitou
  • dítě zvrací, má křeče, ledové, bledé končetiny
  • připojí se další příznaky jako zmatenost, halucinace, ztuhlost šíje, vyrážka
  • obtížně dýchá, je dehydratované
  • jde o dítě chronicky nemocné
  • teplota stoupá nad 39,5 °C v podpaží a 40 °C konečníku a neklesá ani po podání léčiv

Se zvýšenou  teplotou se u svého dítěte potká každý rodič. Není nutné podléhat panice, každé dítě na nemoc reaguje individuálně a Vy se jistě postupem času naučíte, jak Vašemu dítěti ulevit co nejlépe.

Mgr. Petra Vávrová

RGB

Zajímá Tě nějaké téma ohledně zdraví nejen dětí, který na blogu není? Napiš nám, máme rády nové podněty k tvorbě článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Štítky